Rådet har 32 ledamöter med ledande befattningar inom politik, näringsliv, regionala myndigheter och ideella organisationer i länet. Ordföranden i rådets arbetsgrupper och Energikontoret är adjungerade. Alla länets 13 kommuner är engagerade i rådet och representeras genom sju politiker från Aneby, Habo, Gnosjö, Vaggeryd, Jönköping, Sävsjö och Värnamo.

 

Ledamöter

Ordförande, Helena Jonsson, landshövding

Håkan Axelsson, VD FC-Gruppen

Peder Karlen
Affärsområdeschef Jönköping, Castellum AB

Malin Classon, VD Värnamo energi

Anna Werbitsch-Arnell, Regionchef LRF

Gunnar Pettersson, Kommunstyrelseordförande i Habo

 

Carl-Johan Dalin, VD och koncernchef GARO

Michael Ginér, Överste chef vid Ing 2 och Eksjö garnison

 

Gert Jonsson, Kommunstyrelseordförande Vaggeryds kommun

Patrik Cantby, VD Nässjö affärsverk

 

Erik Hugander, Ledamot regionfullmäktige

Anneli Wirtén, Länsråd Länsstyrelsen i Jönköpings län

Rune Backlund, Ordförande i nämnden för Trafik, infrastruktur och miljö, Region Jönköpings län

Lars-Erik Fäldt, Kommunstyrelseordförande i Aneby 

 

Johan Thor, VD Friskis&Svettis Jönköping

Fridolf Eskilsson, Koncernchef och VD Jönköping Energi AB

 

Olle Strandsäter, Distriktschef, Skanska Sverige AB

Agneta Jansmyr, Regiondirektör, Region Jönköpings län

 

Tommy Fritz, VD Tosito Invest AB

Stefan Gustafsson, Kommunstyrelseordförande Sävsjö

 

Stefan Eklund, Produktchef, Myresjö hus AB

Per-Ola Simonsson, VD Träcentrum

 

Niklas Broberg, Vice President Manufacturing, Husqvarna Division och Platschef Huskvarna

Peter Semberg, VD swerea SWECAST

Jan-Olov Persson, tf VD, HSB Göta

Helena Zar-Wallin, VD Högskoleservice Jönköping University

 

 

Gottlieb Granberg, Kommunstyrelsens vice ordförande Värnamo

Patrik Lägermo, platschef, Cybercom Sweden

 

Henrietta Hansson, VD Länsförsäkringar Jönköpings län

Peter Jutterström, kommunalråd Jönköpings kommun

 

Kristine Hästmark, Ordförande kommunstyrelsen Gnosjö

Anna-Karin Zinnerfors, Varuhuschef IKEA Jönköping

 

Cecilia Löf, familjeföretagare Atteviks AB

Adjungerade

Åslög Kantelius, Region Jönköpings län

Johan Virdung, Värnamo kommun

David Ekbäck, Lantbrukarnas Riksförbund

Mats Tidstrand, Hall Media AB

Gisela Brumme, Vetlanda kommun

Michael Kinnander, Erik Dahlbergsgymnasiet

Carlos Pettersson, Energikontor Norra Småland 

Andreas Olsson, Länsstyrelsen